27 Mart 2012 Salı

MANDALA : Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Mandala Nedir?
Mandala hemen hemen daire veya merkez anlamına gelir. Belirgin bir şekilde duran merkez noktası etrafına şekiller ve desenler yerleştirilmiştir. 
 Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.


Çocuğa etkisi nedir?
Mandala, boyama yoluyla insanı sakinliğe ulaştırır, rahatlatan bir etki yapar. Günümüzde çocuklardan birçok şey bekleyerek onları çeşitli stres faktörleriyle karşı karşıya getiriyoruz.  İşte bu noktada çocuklara “Ben senin için şu an buradayım ve seninle güzel bir şeyler yapmak istiyorum” demekten daha güzel bir şey düşünülemez. Hafif bir klasik müzik eşliğinde boyanan “Mandala” sonunda çocukların stresleriyle kolaylıkla mücadele edebildikleri, sakinlik ve soğukkanlılık kazandıkları görülmüştür.

 Mandala çalışmasından sonra çocukların, grup çalışmalarında, gruba uyum sağlamalarında ve dinleme becerilerinde olumlu etkiler görülür. Ayrıca Mandala çocukların kendi yaratıcılıklarını keşfetmelerine yardımcı olurken, dikkat sürelerinin de uzamasını sağlar. Çocukların stresi azalır, çocuklar daha uyumlu hale gelirler. Mandala çalışması dıştan içe veya içten dışa boyanır. Önemli olan sırayı bozmamaktır.
PRESCHOOL & KINDERGARTEN CHILDREN MANDALA ACTIVITIES

4 yorum:

  1. Çok güel ve açıklayıcı bir yazı. Paylaşımınız için teşekkürler. Müsadenizle biz de çocuklarımızla verdiğiniz örneklerden yararlanmak isteriz. Sevgiler

    YanıtlaSil
  2. tabiki öğretmenim yararlanabilirsiniz. ve ben denedim gerçekten çocuklar daha sakin oluyor bu etkinlikten sonra :)

    YanıtlaSil
  3. Hello!! Thanks for visiting my blog! Your blog is also so cute and have lots of useful tips! Love it! Welcome anytime! kss

    YanıtlaSil