12 Şubat 2012 Pazar

Sevgi ölçülebilir mi?

Yatma vakti gelen Küçük Tavşan, Büyük Tavşan’ın koca kulaklarını kendine çekerek, (iyice duysun diye) kulakların içine doğru sorar: “Bil bakalım, seni ne kadar seviyorum?” Büyük Tavşan konuya temkinli yaklaşır ve bunu bilmesinin zor olduğunu söyler. Haklı tabii. Sevgi ölçülebilen bir şey midir? Sonra Küçük Tavşan Büyük Tavşan’ı ne kadar sevdiğini göstermeye başlar. Önce kollarını iki yana açar. Büyük Tavşan ona yanıt olarak daha uzun olan kendi kollarını açar. “Vayyy…amma da çok!” diye düşünür Küçük Tavşan. Küçük Tavşan bu sefer kollarını ta yukarı kaldırır. Büyük Tavşan daha yükseğe uzanarak karşılık verir. Küçük tavşan amuda kalkıp ayak parmaklarını erişebildiği yere kadar uzatır. Büyük Tavşan’ın yine bir karşılığı vardır. Küçük Tavşan başlar zıplayabildiği kadar zıplamaya. “Seni zıplayabildiğim en yüksek yere kadar seviyorum,” der. Büyük Tavşan ağacın dallarına kadar zıplar. Küçük Tavşan Büyük’e bir kez daha hayranlık duyar; ama pes etmez. Büyük Tavşan’ı bulundukları yerden nehre kadar sevdiğini söyler; Büyük Tavşan Küçük’ü nehir boyunca ve tepelerin ardına kadara sevdiğini… Uyku vakti iyice geçen Küçük Tavşan’ın düşünecek hali kalmamıştır. Gözlerini ovalayarak gökyüzüne bakar. Hiçbir şeyin gökyüzü kadar uzak olmayacağını fark edince, Büyük Tavşan’ı ay dedeye kadar sevdiğini belirtir. Büyük Tavşan “Oooo… bu çok uzak… çok çok uzak!” der. Sonra kollarında uyuyakalan Küçük Tavşan’ı yatağına yatırıp, öper ve usulca fısıldar: “Ben seni buradan ay dedeye, ay dededen de buraya kadar SEVİYORUM!”

“Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum”u İrlandalı yazar Sam McBratney’in yazmış. 1995’te basılan kitap, o tarihten itibaren aralarında ALA (Amerikan Kütüphaneler Birliği) ödülünün de olduğu birçok ödüle değer görülmüş; 37 dilde yayımlanmış ve dünya çapında on beş milyondan fazla satmış. Bu gerçekten azımsanamayacak bir miktar. Kitabın özgün yayınevinin sitesinde deniyor ki, her 21,6 saniyede “Bil Bakalım…” dizisinde bir kitap satılıyormuş. Dizi diyorum; çünkü bu sevimli tavşanların yer aldığı ve farklı yaş gruplarına göre versiyonları hazırlanmış başka kitaplar da var.

 
Aslı Tohumcu bu kitaba dair yazısında şöyle demiş:

Çocuğunuza onu ne kadar sevdiğinizi anlatmanıza yardımcı olması, sevgiyi göstermenin çok çeşitli yolları olduğunu (ve bunun yapmanın eğlenceli olduğunu), duygularını çekincesiz ifade edebileceğini göstermesi açısından da önemli bir öykü. Kim bilir, belki duygularını göstermek konusunda beceriksiz anne babalara da ilaç gibi gelebilir.”

Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum?
Özgün Adı: Guess How Much I Love You
Yazan: Sam Mc Bratney
Resimleyen: Anita Jeram
Çeviren: Özlem Çolakoğlu
Yaş grubu: 2+
Tudem Yayınları, 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder